O Dąbkach

O Dąbkach

„Dąbki. Kiedyś maleńka wioska rybacka, obecnie uzdrowisko. Biały piasek na nieskończenie długiej plaży, przy brzegu przystań i kutry rybackie. W smażalni ryby dopiero co wyjęte z sieci. Spokój i zatrzymanie. Maleńkie sklepiki z pamiątkami, bursztyn i srebro połączone w delikatną, subtelną biżuterię; piekarnie i cukierenki kuszące puszystymi wypiekami. Spodobało im się to miejsce. Wynaleźli je w Internecie. Dom Wypoczynkowy „Maria”, tonący w kwiatach i dopieszczany pod każdym względem. Wspaniała, rodzinna atmosfera, w której czuli się, jakby znali to miejsce od zawsze. Serdeczność właścicieli i zaangażowanie personelu sprawiały, że pobyt tutaj był prawdziwą odskocznią od codzienności i Małgorzata po kilku dniach już wiedziała, że będzie żegnać to miejsce z prawdziwym żalem i na pewno niejednokrotnie tu powróci.”


Fragment książki „Ciemna strona miłości”, Moniki A. Oleksa


Książka powstała w Domu Wypoczynkowym „Maria”.

Już od wielu lat do dawnej wioski rybackiej, położonej na Ziemi Darłowskiej, przyjeżdża wielu turystów, którzy korzystają z bezcennych skarbów tej miejscowości. Właśnie tu, nad brzegiem Bałtyku, każdy z Was może pooddychać wyjątkowo czystym powietrzem, przesyconym leczniczym jodem. Na terenie miejscowości wybudowano zatem obiekty wczasowe i sanatoria, w których leczone są główne choroby górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

Dąbki leżą w korzystnym mikroklimacie, który charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem i wilgotnym powietrzem.
Obszerna przestrzeń leśna i brak przemysłu w promieniu kilkudziesięciu kilometrów jest gwarancją czystego powietrza oraz efektywnego wypoczynku.

Wyjątkowo zdrowe powietrze to nie wszystko. Znajdują się tu również łąki o podłożu borowinowym
. Drugim skarbem tej krainy jest woda. Dzięki korzystnym prądom morskim przybrzeżne wody Bałtyku nie są zanieczyszczone, a plaża i drobniutki szczerozłoty piasek oraz kąpielisko w Dąbkach nigdy nie były zamknięte, co jest wiarygodnym świadectwem ich czystości.

Na miłośników wodnych uciech czeka rozlegle jezioro Bukowo oraz dwie rzeki – Wieprza i Grabowa w których można złowić rybę życia. Można również wypłynąć kutrem na połowy nocne na Bałtyku. Jeżeli ponad wędkarstwo przedkładacie Państwo sporty wodne, na przystani przy jeziorze Bukowo
wypożyczyć można kajaki, łodzie, rowery wodne oraz żaglówki. Wyśmienite warunki do pływania na windsurfingu stwarzają często wiejące tu wiatry. Niewątpliwa atrakcja sezonu są także zawody „Puchar Polski” w windsurrfingu.

Kolejnym skarbem naszej miejscowości jest urzekająca przyroda
… Organizowane są tutaj przepiękne, krajobrazowe wycieczki na wschód i zachód, czerwonym szlakiem turystycznym. Nie zabraknie tu również ciekawych tras dla kolarzy i osób uprawiających jogging, do dyspozycji oddana jest wyjątkowa aleja o długości 7 km, położona w lesie sosnowym, pomiędzy jeziorem a morzem. Podążając aleją można trafić do miejsca, w którym jezioro łączy się z morzem. Na trasie można spotkać natomiast okazy fauny i flory nadmorskiej.

W odległości 500 metrów od naszego Ośrodka znajduje się kryty basen, sauna, solarium, siłownia i jacuzzi
. Można także skorzystać z największego na Pomorzu parku wodnego z podgrzewaną morską wodą, który znajduje się 8 km od naszego Domu Wypoczynkowego.